Wyrok NSA z dnia 28 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1283/10
Dyrektywa 112 nie wprowadziła obowiązku przechowywania kopii faktur w takiej samej formie, w jakiej są przesyłane lub udostępniane, jak również - że z przepisu § 21 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku nie wynika, aby ograniczenie co do formy, w jakiej mają być przechowywane faktury związane było ze sposobem ich przesłania do nabywcy czy też udostępnienia nabywcy. Tak więc nie podważając tego, że faktura powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach, to nie można stwierdzić, że przechowywana faktura ma być identyczna w zakresie formy, co faktura przesłana kontrahentowi. Faktura przechowywana przez wystawcę i otrzymana przez nabywcę ma jednakże posiadać oryginalną postać, a wiec charakteryzować się autentycznością pochodzenia i integralnością treści, a także czytelnością.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 23 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Op 177/10 w sprawie ze skargi G. B. Sp. z o. o. w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, po rozpoznaniu skargi wniesionej przez G. B. Spółka z o.o. z siedzibą w C. (dalej: skarżąca spółka) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2010 r. (nr [...]) w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynikało, że w dniu 14 grudnia 2009 r. skarżąca spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania kopii faktury w formie innej niż papierowa. Skarżąca spółka wskazała, że co miesiąc wystawia dużą ilość faktur sprzedaży, które mają formę papierową i drukowane są w dwóch egzemplarzach - na jednym z nich figuruje zapis: ORYGINAŁ, na drugim: KOPIA. Ponadto spółka przy użyciu systemu komputerowego archiwizuje i przechowuje przez okres około 6 lat od dnia wystawienia kopie faktur w formie elektronicznej. W związku z powyższym spółka zadała pytanie czy kopie faktur VAT wystawianych przez spółkę dokumentujących dokonaną sprzedaż, muszą być przechowywane w wersji papierowej.