Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. II FSK 174/10
Wydatki ponoszone przez wspólników spółek osobowych należy rozliczać odpowiednio do ich udziału w spółce, bez względu czy są to koszty bezpośrednie czy pośrednie.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA (del.) Beata Cieloch (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 września 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 537/09 w sprawie ze skargi O. sp. z o. o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od O. sp. z o. o. z siedzibą w R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
I.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 września 2009r., sygn. akt I SA/Łd 537/09 , Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2009r. w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
I.2. Sąd przedstawił następujący stan faktyczny :
Wnioskiem z dnia 27 listopada 2008 r. O. Sp z o.o z siedzibą w R. (dalej Spółka ) wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z rozliczanych automatów o niskich wygranych. W uzasadnieniu wniosku Spółka wskazała, że zajmuje się organizowaniem gier na automatach o niskich wygranych zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (tj. Dz. U. z 2004 r., Nr 4, poz. 27 ze zm.). Działalność ta polega na instalowaniu oraz późniejszej obsłudze należących do Spółki automatów o niskich wygranych w punktach gier na automatach o niskich wygranych, czyli w barach, restauracjach, stacjach benzynowych i innych miejscach spełniających wymogi przewidziane w ustawie. Miejsca te należą do osób trzecich, z którymi Spółka podpisuje umowy dzierżawy powierzchni pod automaty. Z tytułu wynajmu powierzchni Spółka opłaca comiesięczny czynsz uzależniony od wysokości wypracowanego przychodu w automatach zainstalowanych w danym punkcie. Za nadzór nad funkcjonowaniem punktu gier oraz rozliczanie automatów, polegające na miesięcznym sporządzaniu kart rozliczeniowych i poborze gotówki, odpowiadają pracownicy zatrudnieni w Spółce. Pracownik ma obowiązek comiesięcznego rozliczenia każdego punktu gier, za który odpowiada. Rozliczenie polega na sporządzeniu karty rozliczeniowej, zawierającej między innymi wyniki uzyskane przez każdy automat do gier, ewentualne straty z tytułu włamań, awarii, itp., kwotę czynszu dla właściciela danego lokalu oraz pobraniu gotówki z automatów. Należność dla właściciela lokalu z tytułu czynszu jest ustalana w trakcie rozliczenia punktu, podczas którego najemca wystawia Spółce rachunek lub fakturę VAT, która w większości przypadków jest regulowana przez pracownika z gotówki wyjętej z automatów. Pobraną gotówkę uzyskaną z automatów w rozliczanym okresie, po potrąceniu wysokości wypłaconych czynszów, pracownik ma obowiązek wpłacić na konto lub w kasie Spółki. Ze względu na dużą ilość punktów gier, rozliczenie wszystkich punktów trwa kilka dni i jest dokonywane w drugiej połowie każdego miesiąca. W związku z tym faktem podatnik nie jest w stanie ustalić faktycznie uzyskanych przychodów w automatach do gier według stanu na ostatni dzień każdego miesiąca kalendarzowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right