Wyrok NSA z dnia 13 maja 2011 r., sygn. I FSK 434/10
Art. 66 § 1 Ordynacji podatkowej wprowadza szczególny mechanizm poboru podatku, dlatego też czynności realizowanych na podstawie tego przepisu nie można utożsamiać z dostawą towarów, o której mowa w ustawie o VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1672/09 w sprawie ze skargi Z. M. "P.-W." S.A. z/s w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1672/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi "P." S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2009 r. nr ..., w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał na następujący przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
Wnioskiem z dnia 8 czerwca 2009 r. "P." S.A. (dalej - Skarżąca lub Spółka), zwróciły się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, formułując pytanie, czy przeniesienie przez Spółkę prawa własności nieruchomości na rzecz gminy, w zamian za zaległości podatkowe Skarżącej z tytułu podatku od nieruchomości, jako sposób uregulowania zobowiązania, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej - "ustawa o VAT").
Zdaniem Spółki, przeniesienie własności rzeczy na rzecz gminy w trybie art. 66 §1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, jest szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, a zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.