Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2011 r., sygn. I FSK 744/10

Organ podatkowy wydający interpretacje podatkowe winien uwzględniać orzecznictwo sądowe wydawane w interpretowanym przedmiocie, co oznacza, że nie powinien pomijać tegoż orzecznictwa, gdy się z nim nie zgadza, bez stosownego ustosunkowania się do niego, zwłaszcza gdy podatnik wspiera swoją nieuznaną przez organ argumentację o wnioski wynikające z tegoż orzecznictwa.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 marca 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1667/09 w sprawie ze skargi W. C. E. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 4 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1667/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi W. sp. z o.o. w W. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 1 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz zasądził na rzecz spółki koszty postępowania.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji spółka podała, iż zawarła umowę leasingu budynku oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynek jest posadowiony, na okres 15 lat. Umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych od wartości budynku w okresie umowy leasingu dokonuje korzystający, którym jest wnioskodawca, a prawo własności budynku i prawo użytkowania wieczystego gruntu należy do finansującego. Opłata za korzystanie z budynku zostanie zafakturowana na wnioskodawcę w ciągu 7 dni od wydania przedmiotu leasingu, a opłata za korzystanie z gruntu będzie naliczana i fakturowana co miesiąc. Każda ze stron, na co najmniej 90 dni przed upływem czasu, na jaki została zawarta umowa leasingu, ma prawo wezwać drugą stronę do zawarcia umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i związanego z nim prawa własności budynku. W związku z tym spółka sformułowała następujące pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00