Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 436/10
Zasada zupełności materiału dowodowego o której mowa w art.187 § 1 Ordynacji podatkowej nie oznacza, iż należy prowadzić postępowanie dowodowe nawet wówczas, gdy całokształt okoliczności ujawnionych w sprawie wystarcza do podjęcia rozstrzygnięcia, a także wówczas, gdy należyta ocena zebranego materiału dowodowego prowadziłaby do nieodmiennej konstatacji, iż z innych dowodów poza ujawnionymi nie należy oczekiwać zmiany ustalonego stanu faktycznego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Krzysztof Winiarski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. H.-R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Po 882/09 w sprawie ze skargi O. H.-R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 18 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia do lipca oraz za listopad i grudzień 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od O. H.-R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2.400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Po 882/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi O. H.-R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 18 lipca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od kwietnia do lipca oraz za listopad i grudzień 2002 r. uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec 2002 r., a w pozostałej części skargę oddalił.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że skarżący, który w kwietniu 2002 r. odliczył podatek naliczony z trzech faktur dokumentujących zakup koncentratu pomidorowego od firmy "M." - P. S. Przesłuchany w charakterze świadka P. S. oświadczył, że nie posiada dokumentów z działalności gospodarczej, ponieważ od 6 kwietnia 2001 r. odbywa karę pozbawienia wolności. Stwierdził również, że nie wystawiał i nie podpisywał przedmiotowych faktur, nigdy też nie handlował artykułami spożywczymi, nie składał deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r. Wobec tego organ stwierdził, że skoro zakup koncentratu pomidorowego udokumentowane został fakturami wystawionymi przez podmiot faktycznie nieprowadzący działalności gospodarczej i tym samym nieuprawniony do wystawiania faktur VAT, to zgodnie z przepisem § 48 ust. 4 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27 poz. 268 ze zm.) dalej rozporządzenie MF faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right