Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 455/10
Zarówno ustawa [o VAT z 1993 r.] jak i rozporządzenie wykonawcze uzależniały możliwość zastosowania preferencyjnej (obniżonej) stawki podatkowej na sprzedaż wyrobów rehabilitacyjnych od posiadania przez podatnika atestu upoważnionej do tego jednostki, który stwierdzałby działalność rehabilitacyjną tych wyrobów.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk - Sadowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej [...] S. Spółka z o. o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1342/09 w sprawie ze skargi [...] S. Spółka z o. o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 28 maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od [...] S. Spółka z o. o. we W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 135 (słownie: sto trzydzieści pięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi
1. Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 14 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1342/09, oddalający skargę [...] S. sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z 28 maja 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2003 r.
2. Organ I instancji, po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego i podatkowego stwierdził nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług za maj 2003 r., polegające na zastosowaniu niewłaściwej stawki podatku VAT przy sprzedaży towarów.
3. Spółka w maju 2003 r. dokonała sprzedaży: pasów T. oraz respireksów - trenażerów oddechowych na rzecz osób fizycznych, stosując 0% stawkę podatku VAT. Ustalono, że podatnik nie posiadał atestów wydanych przez upoważnione do tego jednostki, stwierdzające działanie rehabilitacyjne tych wyrobów. Dysponował świadectwem jakości nr [...] dla pasów T. i świadectwem jakości nr [...] dla zestawu do trenowania oddechowego G. F., co nie było wystarczające do zastosowania 0% stawki VAT. Organ wyjaśnił także, że trenażery oddechowe w stanie prawnym przez 31 grudnia 2002 r. nie były ujęte w wykazie towarów, których sprzedaż było objęta stawka 7% lub 0%. Po 1 stycznia 2003 r. sprzedaż ww. wyrobów jest objęta stawka 7% (poz. 45 zał. Nr 3 do ustawy), a w przypadku sprzedaży tych towarów w kraju stawka 0% VAT (poz.. 38 zał. Nr 2 do rozrządzenia wykonawczego do ustawy o VAT). Oznacza to, że zmiany do ustawy o VAT, dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów (wg PKWiU), prowadzą do zmian dotychczas stosowanych stawek VAT, dlatego podatnik winien zastosować stawki podatku sprzed 1 stycznia 2003 r. i opodatkować je stawką 22%.