Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 marca 2011 r., sygn. I FSK 216/10
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury nie może powstać u jej dysponenta, jeżeli u jej wystawcy nie powstaje obowiązek podatkowy w tym podatku w odniesieniu do podatku podlegającego odliczeniu.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Danuta Oleś, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Spółka z o. o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 1 października 2009 r. sygn. akt I SA/Op 228/09 w sprawie ze skargi E. Spółka z o. o. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 17 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. Spółka z o. o. z siedzibą we W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 1 października 2009 r., sygn. akt I SA/Op 228/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę E. Sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z 17 lutego 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2004 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z 3 lipca 2007 r. określającej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wrzesień, październik i grudzień 2004 r. oraz ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe za te miesiące, uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego i umorzył postępowanie w tym zakresie, a w pozostałej części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right