Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. II FSK 1599/09
O tym, czy pojazd korzysta ze zwolnienia od podatku od środków transportowych, jako pojazd specjalny na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. decyduje wyłącznie to, czy mieści się on w definicji zamieszczonej w art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym. Ta okoliczność powinna być ustalona przy zachowaniu reguł postępowania dowodowego przez organ podatkowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa [...] "E." sp. z o. o. w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Op 410/08 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] "E." sp. z o. o. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 29 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2006 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Opolu, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium odwoławczego w O. na rzecz Przedsiębiorstwa [...] "E." sp. z o. o. w N. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I. Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco:
1. Burmistrz N. decyzją z 21 lutego 2008 r. określił Przedsiębiorstwu [...] Sp. z o.o. w N. zobowiązanie w podatku od środków transportowych na rok 2006 w wysokości 784 zł.
W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że jak wynika z dowodu rejestracyjnego wydanego przez Starostę N., Przedsiębiorstwo [...] jest właścicielem samochodu marki [...] o numerze rejestracyjnym [...], zarejestrowanego po raz pierwszy 11 marca 1998 r., oznaczonego jako samochód ciężarowy asenizacyjny. Wskazano, że właściciel pojazdu nie złożył deklaracji na podatek od środków transportowych na rok 2006. Organ stwierdził, że pojazd asenizacyjny nie należy do kategorii pojazdów specjalnych lub pojazdów używanych do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, a organy podatkowe nie są uprawnione do samodzielnego dokonywania kwalifikacji pojazdów ze względu na ich przeznaczenie.