Wyrok NSA z dnia 17 września 2010 r., sygn. II OSK 1441/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Protokolant Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 17 września 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 12 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Ol 931/08 w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 12 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Ol 931/08, oddalił skargę G. K. na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oraz orzekł o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przytoczył następujący stan sprawy:
Decyzją z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] Burmistrz Miasta Nidzicy, działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm.), orzekł o wymeldowaniu G. K. z pobytu stałego z lokalu położonego przy ul. [...] nr 7 w Nidzicy. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że z wnioskiem o wymeldowanie wyżej wymienionej zwrócił się w dniu 22 stycznia 2008 r. L. K. przedstawiając dokumenty stwierdzające, że jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości. Organ ustalił na podstawie informacji z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy, że G. K. nie zamieszkuje w Nidzicy w miejscu zameldowania, gdyż od około czterech lat mieszka w Olsztynie. Organ przyznał, że w trakcie postępowania G. K. wielokrotnie wskazywała, iż musiała opuścić lokal mieszkalny w obawie o własne bezpieczeństwo, wobec zastraszania jej przez męża i gróźb użycia w stosunku do niej przemocy fizycznej i psychicznej, jednak interwencje Policji dotyczące awantur domowych w lokalu mieszkalnym w Nidzicy po raz ostatni miały miejsce w 2005 r., a po opuszczeniu przedmiotowego lokalu G. K. przez ostatnie trzy lata nie podejmowała żadnych prób ponownego w nim zamieszkania. Ponadto w 2007 r. wyrokiem sądu utraciła prawo własności lokalu na rzecz męża, a następnie jej małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód. Organ dodał, iż ewidencja ludności służy wyłącznie zbieraniu informacji w zakresie danych o miejscu zamieszkania i pobytu osoby, a więc rejestracji stanu faktycznego. Skoro więc wszystkie okoliczności wskazują, że G. K. cztery lata temu opuściła w sposób dobrowolny i trwały miejsce pobytu stałego to, w ocenie organu, zostały spełnione przesłanki jej wymeldowania.