Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. I OSK 1017/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.), Sędzia WSA del. do NSA Marzenna Linska - Wawrzon, Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2010r. sygn. akt VIII SA/Wa 776/09 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie z dnia [...] września 2009r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu różnicy pomiędzy uposażeniem należnym a faktycznie wypłaconym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 marca 2010 r. sygn. akt VIII SA/Wa 776/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.M. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie z dnia [...] września 2009 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Grójcu z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...], odmawiającą zwrotu różnicy w uposażeniu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd powołał się na następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Grójcu odmówił starszemu chorążemu sztabowemu rezerwy M.M. zwrotu różnicy pomiędzy uposażeniem należnym według grupy U-10, przypisanej do stanowiska zajmowanego przez żołnierza od dnia [...] lipca 2004 r., a uposażeniem faktycznie wypłacanym według grupy U-29, której nie przewidywała ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) za okres od dnia [...] lipca 2004 r. do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wymagalności każdego ze świadczeń.

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że Dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego decyzją z dnia [...] grudnia 2002 r. wypowiedział st. chor. sztab. M.M. stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej, w konsekwencji czego żołnierz został zwolniony ze służby i przeniesiony do rezerwy. Decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2006 r. Dowódca Wojsk Lądowych stwierdził nieważność powyższej decyzji, a M.M. został przywrócony do służby wojskowej z dniem [...] października 2003 r., a następnie rozkazem personalnym Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zwolniony z zawodowej służby wojskowej z dniem [...] sierpnia 2006 r. W związku ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej, żołnierzowi wypłacono świadczenie pieniężne wyliczone na podstawie uposażenia zasadniczego otrzymywanego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, tj. należne za miesiąc czerwiec 2004 r. zwaloryzowane średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej. Organ pierwszej instancji podniósł nadto, że wraz z wejściem w dniu [...] lipca 2004 r. w życie ustawy z 11 września 2003 r. został zlikwidowany korpus osobowy chorążych, zmniejszono ilość stopni chorążych i zaliczono żołnierzy służących w tych stopniach do korpusu podoficerów. Zmniejszono także ilość stanowisk etatowych odpowiadających poszczególnym stopniom chorążych, w tym stanowisko etatowe, które zajmował M.M.. W związku z wejściem w życie tej ustawy żołnierze zawodowi pełniący służbę stałą z dniem [...] lipca 2004 r. z mocy prawa stawali się żołnierzami zawodowymi, pełniącymi służbę na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej. Powyższe nie oznaczało jednak, iż z mocy prawa żołnierze pełnili służbę na tych samych stanowiskach, na jakich pełnili ją przed wejściem w życie nowej ustawy pragmatycznej. Organ zauważył, że ustawodawca nie nałożył na organy wojskowe, wymienione w art. 44 ust. 2 powołanej ustawy, które miały obowiązek doręczyć żołnierzom zawodowym decyzje o wyznaczeniu z dniem [...] lipca 2004 r. na stanowiska służbowe, obowiązku wyznaczania żołnierzy na to samo lub równorzędne stanowisko służbowe. Z uwagi na fakt, że rozkaz stwierdzający nieważność decyzji o zwolnieniu M.M. z zawodowej służby wojskowej został wydany w dniu 19 czerwca 2006 r., nie było możliwe doręczenie mu decyzji o wyznaczeniu na stanowisko służbowe z dniem [...] lipca 2004 r. Dlatego też, do sytuacji w jakiej znajduje się zainteresowany żołnierz zastosowanie ma art. 178 ustawy pragmatycznej, zgodnie z którym żołnierze zawodowi, którzy nie zostali wyznaczeni na stanowiska służbowe z dniem [...] lipca 2004 r., do czasu objęcia stanowiska służbowego otrzymują od tego dnia uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne za miesiąc czerwiec 2004 r. waloryzowane o średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, ustalony w ustawie budżetowej na dany rok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00