Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II OSK 1824/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 28 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 1544/08 w sprawie ze skargi I. N. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia (...) lipca 2008 r. nr (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 marca 2009r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. N. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia (...) lipca 2008 r., którą została utrzymana w mocy decyzja Wojewody Dolnośląskiego z dnia (...) marca 2008 r., odmawiająca stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez I. T.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

I. T. urodziła się w dniu 10 maja 1936 r. w K., jako córka A. i S. z domu W., małżonków T. Zainteresowana wskazała w swoim życiorysie, że zamieszkiwała w K. do roku 1947, kiedy to wyjechała wraz z matką na terytorium b. ZSRR. Ponadto oświadczyła, że obecnie posiada obywatelstwo ukraińskie - legitymuje się ukraińskim paszportem z datą ważności do (...) lutego 2018 r. W piśmie z dnia 12 lutego 2008 r. I. T. oświadczyła, że obywatelstwo ZSRR otrzymała po uzyskaniu pełnoletniości w wieku 16 lat po wydaniu jej dowodu osobistego z nr (...).

W dniu 8 maja 1958 r. zaczęła obowiązywać Konwencja między Rządem PRL i Rządem ZSRR w sprawie uregulowania obywatelstwa osób o podwójnym obywatelstwie, podpisana w Warszawie dnia 21 stycznia 1958 r. (Dz. U. Nr 32, poz. 143). Zgodnie z art. 1i 2 Konwencji osoby zamieszkujące na terytorium jednej z Umawiających się Stron, które według ustawodawstwa obu Umawiających się Stron są ich obywatelami, mogły na podstawie niniejszej Konwencji wybrać obywatelstwo jednej z tych Stron poprzez złożenie stosownego oświadczenia we właściwej Ambasadzie lub Konsulacie, w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie przedmiotowej Konwencji - tj. w terminie do 8 maja 1959 r. Oświadczenie o wyborze obywatelstwa składały osoby pełnoletnie, to jest które ukończyły 18 lat (art. 3 Konwencji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00