Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. I OW 18/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie sędzia NSA Anna Lech (spr.) sędzia del. NSA Janusz Furmanek Protokolant Małgorzata Penda po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Samorządowym Kolegium Odwoławczym w B. a Wojewodą L. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku E. W. o stwierdzenie nieważności orzeczenia Powiatowej Rady Narodowej we W. o przejęciu na własność Państwa nieruchomości rolnej, położonej we wsi G. postanawia: wskazać Wojewodę L. jako organ właściwy do rozpoznania sprawy.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. wniosło o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Wojewodą L. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku E. W. o stwierdzenie nieważności orzeczenia Powiatowej Rady Narodowej we W. z dnia (...) czerwca 1951 r., wydanego na podstawie dekretu z dnia 27 lipca 1949 r. o przejęciu na własność Państwa nie pozostających w faktycznym władaniu właścicieli nieruchomości ziemskich, położonych w niektórych powiatach województwa białostockiego, lubelskiego, rzeszowskiego i krakowskiego (Dz. U. Nr 46, poz.339 z późn. zm.), o przejęciu - w ramach tzw. Akcji "Wisła" - na własność Państwa nieruchomości rolnej jej ojca M. Ż. (Ż.), położonej we wsi G. (ówczesny powiat w., obecnie gmina P., powiat p.), o powierzchni (...) ha wraz z budynkami.

W uzasadnieniu wniosku organ podał, że na rozprawie administracyjnej E. W. wyjaśniała, iż nazwisko ojca w różnych dokumentach jest pisane zamiennie przez "h" lub "ch", ale w G. w tamtym czasie nie było innego M. Ż. toteż niezależnie od pisowni, zawsze chodzi o jej ojca. Podnosiła, że w rodzinie nie zachowały się żadne dokumenty z momentu repatriacji ojca toteż nie jest w stanie wykazać, jaki majątek ojciec miał w tym czasie. Jest natomiast pewna, że w skład gospodarstwa rolnego ojca wchodziło 4,50 ha lasu. Część gospodarstwa zwrócono jej ojcu, a ponieważ po ojcu gospodarstwo przejął jej brat J., to na tej podstawie przypuszcza, że gospodarstwo pozostawione przez brata jest częścią gospodarstwa odebranego ojcu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00