Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2010 r., sygn. I OSK 1576/09

1. W przypadku istnienia ostatecznej decyzji o przyznaniu prawa do równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego, ustalenie i wypłata przedmiotowego świadczenia na rzecz policjanta, a także emerytowanego funkcjonariusza Policji, następuje w drodze czynności materialno - technicznej organu w rozumieniu art. 3 § 2 pkt. 4 p.p.s.a.

2. Forma decyzji w razie odmowy dokonania czynności wypłaty spornego świadczenia jest szczególnie pożądana jeśli się zważy, że takie działanie organu w istocie oznacza zniweczenie uprawnienia, które zostało juz potwierdzone ostateczną decyzją administracyjną.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędzia del. WSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Protokolant Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Powiatowego Policji w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 27 sierpnia 2009 r. sygn. akt II SAB/Go 30/09 w sprawie ze skargi A. S. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w K. w przedmiocie równoważnika pieniężnego za remont lokalu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. wyrokiem z dnia 27 sierpnia 2009 r. sygn. akt II SAB/Go 30/09 w sprawie ze skargi A. S. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w K. w przedmiocie równoważnika pieniężnego za remont lokalu, zobowiązał Komendanta Powiatowego Policji w K. do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia [...] marca 2009 r. w przedmiocie równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego za lata 2006-2008w terminie 30 dni od dnia doręczenia organowi odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że decyzją z dnia [...] maja 1998 roku nr [...] Komendant Rejonowy Policji w K., powołując się na przepis art. 91 ustawy z dnia 6 kwietnia 1998 roku o Policji ( Dz. U. Nr 30 poz. 179 ze zm. ) oraz § 1 zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 września 1997 roku w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego i równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oraz szczegółowych zasad ich zwracania (MP nr 76, póz. 708 ) przyznał A. S. równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego z uwzględnieniem 2 norm zaludnienia, ze wskazaniem, iż jego wypłata będzie następowała corocznie, w wysokości ustalonej każdorazowo na podstawie obowiązujących stawek. Wnioskiem z dnia 9 marca 2009 roku emerytowany funkcjonariusz Policji -A. S. wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w K. o wypłacenie, należnego mu ustawowo i przysługującego na zasadzie prawa nabytego, równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego za lata 2006-2008 wraz z odsetkami, wskazując w nim m.in. iż należnego świadczenia został bezprawnie pozbawiony od 2006 roku. Do wniosku dołączył oświadczenia mieszkaniowe "do ustalenia uprawnień do równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego oraz jego wysokości", obejmujące lata 2006-2008.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00