Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2010 r., sygn. II GSK 691/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie NSA Hanna Kamińska Małgorzata Korycińska Protokolant Grzegorz Heleniak po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej BWS P. Spółki z o.o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2098/08 w sprawie ze skargi BWS P. Spółki z o.o. w Z. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W. do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz BWS P. Spółki z o.o. w Z. 1 050 (tysiąc pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 18 marca 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2098/08, oddalił skargę B. Polska Spółki z o.o. z siedzibą w Z. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] lipca 2008 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. B. Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Z. w dniu [...] października 2002 r. wniosła o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy V. przeznaczony do oznaczania win w klasie 33.

W piśmie z dnia [...] września 2005 r. Urząd Patentowy RP poinformował zgłaszającą, że w oparciu o przepis art. 131 ust. 2 pkt 3 p.w.p. nie może jej być udzielone prawo ochronne na przedmiotowy znak. W uzasadnieniu wskazano, że znak V. zawiera nazwę geograficzną b. miasta [...], które znajduje się w regionie wschodnim Cz. słynącym z produkcji wysokiej jakości białych win. Z uwagi na fakt, iż siedziba zgłaszającej mieści się na terenie Polski, znak może wprowadzać potencjalnych nabywców w błąd co do pochodzenia towarów.

W odpowiedzi zgłaszająca spółka podkreśliła, iż zgłoszony znak towarowy nie zawiera danych, które byłyby niezgodne z prawdą, wskazując jednocześnie, iż jest importerem i dystrybutorem win pochodzących z Europy południowo-wschodniej, m.in. również z B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00