Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. II GSK 9/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia del. WSA Dorota Chobian (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 sierpnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 972/09 w sprawie ze skargi E. Spółki z o.o. w G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2009r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę E. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2009r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym.
Do wydania tego wyroku doszło na tle następujących okoliczności.
W dniu 29 sierpnia 2008 r. w G. na ul. [...] doszło do kontroli pojazdu marki [...] o nr rej. [...] wraz z naczepą o nr rej. [...], należącego do E. Sp. z o.o. z siedzibą w G. Celem przeprowadzenia pomiarów nacisków osi oraz dmc, pojazd skierowano na punkt ważenia pojazdów w m. Z. przy drodze krajowej. Po przeprowadzonej procedurze ważenia pojazdu stwierdzono, że przekroczony został dopuszczalny nacisk pojedynczej osi napędowej pojazdu o 7,58 t ponad ciężkość przewidzianą przepisami dla tej kategorii drogi (8,0 t), przekroczony został również dopuszczalny nacisk potrójnej osi naczepy przy odległościach między osiami składowymi większej niż 1,3 m i nie większej niż 1,4 m o 12,84 t ponad wartość przewidzianą przepisami dla tej kategorii drogi (nacisk potrójnej osi naczepy 21,8 t). Ważenie wykazało także przekroczenie DMC o 17,97 tony. Z przeprowadzonej kontroli został sporządzony protokół, który został podpisany bez uwag przez kierującego pojazdem i przez inspektora transportu drogowego.