Wyrok NSA z dnia 27 października 2010 r., sygn. I GSK 724/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Zdzisław Sadurski (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 27 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. H. U. "J." Spółki jawnej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 2 lipca 2009 r. sygn. akt III SA/Łd 162/09 w sprawie ze skargi P. H. U. "J." Spółki jawnej w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.H.U. "J." Spółki jawnej w Ł. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Ł. 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
UZASADANIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z 2 lipca 2009 r., sygn. akt III SA/Łd 162/09 oddalił skargę "J." Spółki jawnej w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z [...] stycznia 2009 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W dniu [...] września 2005 r. agent celny, reprezentujący "J." Spółkę jawną, dokonał zgłoszenia celnego towarów opisanych jako koszule męskie na dokumencie SAD nr [...].
W październiku i listopadzie 2006 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego I w Ł. przeprowadzili w siedzibie Spółki kontrolę, której przedmiotem była m.in. zgodność z prawem importu towarów dokonywanego w okresie od 1 stycznia 2002 r. do 23 października 2006 r. W wyniku kontroli ujawniono fakturę agencyjną nr [...] z 3 stycznia 2006 r. dotyczącą kosztów prowizji poniesionych przez Spółkę na rzecz chińskiej firmy S. będącej stroną odrębnej umowy zawartej z polskim podmiotem. Wartości usług wykonywanych przez agentów, wyszczególnione w ujawnionych fakturach nie były uwzględniane w zgłoszeniach celnych dotyczących importowanych towarów.
Decyzją z [...] listopada 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. określił niezaksięgowaną kwotę należności wynikającą z długu celnego, podwyższając wartość celną towarów o koszty prowizji poniesione przez kupującego na podstawie ujawnionej faktury nr [...].