Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 2010 r., sygn. I GSK 77/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska (spr.) Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 21 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 13 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Go 704/08 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 13 listopada 2008 roku, w sprawie o sygn. akt I SA/Go 704/08, oddalił skargę J. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] kwietnia 2006 r. na podstawie jednolitego dokumentu administracyjnego SAD nr [...], skarżący J. K. zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu sprowadzony ze Szwajcarii, używany samochód osobowy marki [...] o pojemności silnika 1390 cm3, rok produkcji 1999. Skarżący zadeklarował wartość pojazdu na kwotę 400 CHF, zgodnie z załączonym do zgłoszenia celnego rachunkiem (bez numeru) z dnia 27 kwietnia 2006, którego wystawcą była szwajcarska firma A.

Po zwolnieniu towaru organ celny, stosownie do art. 78 ust. 1 i 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego dokonał z urzędu kontroli opisanego wyżej zgłoszenia celnego i w toku tych czynności otrzymał z Izby Celnej w B. wynik weryfikacji dokumentów transakcyjnych przeprowadzonych przez szwajcarską administrację celną, z których wynikało, że występująca jako sprzedawca pojazdu sprowadzonego przez skarżącego firma A. nie została odnaleziona pod adresem zamieszczonym na pieczątce na rachunku, a wszelkie próby wyjaśnienia istnienia tej firmy pozostały bez rezultatu. Na tej podstawie przyjęto, że wymieniony podmiot nie istnieje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00