Wyrok NSA z dnia 27 października 2010 r., sygn. I GSK 1172/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka - Szpringer (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 13 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. P.-H.-U. "C.-J." M. G., C. G. Spółki jawnej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 4 sierpnia 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 318/09 w sprawie ze skargi P. P.-H.-U. "C.-J." M. G., C. G. Spółki jawnej w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną;
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 318/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę P. P.- H.- U. "C.-J." M. G., C. G. S. J. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] 2009 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
Przedsiębiorstwo P.- H .- U. "C.-J." M. G., C. G. S. J. w S. świadczyła międzynarodowe usługi transportowe pojazdami specjalistycznymi. W 2006 r. prócz samochodów i naczep chłodni wyposażonych w agregaty chłodnicze, eksploatowała również nagrzewnice olejowe i piec centralnego ogrzewania. Z zakupionego w tym roku oleju opałowego część (38.176 litrów) zużyła do ogrzewania warsztatu mechanicznego i innych pomieszczeń oraz do podgrzewania wody, natomiast pozostałą część (480.552 litrów) - zużyła do napędu agregatów chłodniczych w celu podgrzania lub schłodzenia przewożonego towaru.
Decyzją z dnia [...] 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł., w oparciu o art. 4 ust. 2 pkt 10 oraz art. 65 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia [...] 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29 poz. 257 ze zm.), określił skarżącej spółce zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. w wyższym wymiarze niż ten, który wynikał z deklaracji podatnika. Organ I instancji nie kwestionował ilości i sposobu wykorzystania oleju opałowego zużytego przy eksploatacji nagrzewnic olejowych bezwymiennikowych i pieca centralnego ogrzewania. Zakwestionował natomiast zużycie pozostałej jego części. Zdaniem organu podatkowego zużycie oleju opałowego na cele opałowe mogło mieć miejsce tylko wówczas, gdy olej spalany był w urządzeniu bezpośrednio przetwarzającym energię uzyskaną w wyniku spalania na energię cieplną. Silnik agregatów chłodniczych nie stanowił w tym rozumieniu urządzenia grzewczego. Silnik ten umożliwiał jedynie pracę sprężarki freonowej, tj. urządzenia, które bezpośrednio powodowało zmiany temperatury wewnątrz chłodni. W konsekwencji olej użyty do jego napędu, nie został użyty zgodnie z jego przeznaczeniem (tj. na cele opałowe), a tym samym uzasadnione było zastosowanie wyższej stawki podatkowej, właściwej dla oleju napędowego.