Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2010 r., sygn. I GSK 835/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie Józef Waksmundzki (spr.) NSA Stanisław Gronowski Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 4 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Łd 78/08 w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 4 lipca 2008 r., sygn. akt I SA/Łd 78/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę W. B. (prowadzącego działalność gospodarczą jako P. "B.") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące w okresie od stycznia do grudnia 2003 roku. Decyzją tą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...], którą określono skarżącemu zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2003 r. w łącznej kwocie 566.649 zł.

Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów podatkowych, które m.in. w oparciu o ustalenia z postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w C. (sygn. akt V Ds. 9/03/S), a także dowody zgromadzone w toku prowadzonego postępowania oraz dowody z kontroli przeprowadzonej przez Urząd Kontroli Skarbowej w O. stwierdziły, że W. B. prowadził w okresie od czerwca do grudnia 2002 r. sprzedaż oleju napędowego pochodzącego z mieszania olejów ciężkich z komponentami, bez uiszczania należnego podatku akcyzowego od tej sprzedaży. Mieszaniny olejów były zakupywane przez skarżącego do dalszej odsprzedaży od podmiotów, które nie odprowadzały należnego podatku akcyzowego: P. "E.", "W.", P. "R.", "S.", "P." i "T." Spółki z o.o. w C. Kontrahenci skarżącego wprowadzali do obrotu handlowego faktycznie zakupione oleje ciężkie mieszane z komponentami paliwowymi, które to produkty kupowali od legalnie działających podmiotów, sprzedając je na podstawie faktur VAT jako olej napędowy. Skarżący wprowadzał do obrotu handlowego tenże olej napędowy, wytworzony przez dostawców w drodze mieszania olejów niskokrzepnących z olejami f. w celu uzyskania mieszaniny o parametrach zbliżonych do oleju napędowego. Organy kontroli skarbowej ustaliły, że żaden z podmiotów biorących udział w przedmiotowym obrocie paliwami, w tym skarżący, nie składał deklaracji dla potrzeb podatku akcyzowego ani też nie uiszczał od tej sprzedaży należnego podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00