Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2010 r., sygn. I GSK 943/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 5 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1292/07 w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. 2.000 (dwa tysiące) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z 5 listopada 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 1292/07, oddalił skargę R. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z [...] maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd oparł swoje ustalenia na następującym stanie faktycznym sprawy.

R. B. prowadząc działalność gospodarczą pod nazwą PHU "J." dokonywał hurtowej i detalicznej sprzedaży paliw płynnych na rzecz osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych, w tym prowadzących działalność w zakresie obrotu produktami ropy naftowej będącymi wyrobami akcyzowymi, oraz sprzedaż akcesoriów samochodowych i innych towarów sprzedawanych na stacjach paliw. Kontrola podatkowa wykazała, że PHU "J." dokonało w styczniu 2004 r. zakupu paliw od "I.-C." R. I. w K., natomiast w kwietniu 2004 r. od "P." Sp. z o. o. w O. Kontrahenci skarżącego wystawili we wskazanym okresie łącznie 11 faktur (6 i 5). Postępowanie dowodowe wykazało, że podmioty te były podmiotami nieistniejącymi jako podmioty gospodarcze. Ustalono, że pomimo zrejestrowania się firmy "I.-C." R. I., jako podatnika podatku VAT, co nastąpiło w dniu 5 stycznia 2004 r., podatnik ten nie składał żadnych deklaracji podatkowych, a miejsce wskazane jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej okazało się fikcyjne. Z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynikało, że zgłoszony w rejestrze adres to miejsce zamieszkania żony podatnika. Podatnik zaś wyprowadził się stamtąd kilka lat wcześniej i był osobą bezdomną. Pod adresem tym nie ujawniono żadnej dokumentacji finansowej firmy "I.-C.". Z kolei w przypadku Spółki "P.", nie była ona także uprawniona do wystawienia spornych faktur VAT, bowiem w okresie, w jakim datowane są te faktury (od 13 do 17 kwietnia 2004 r.), Spółka nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Rejestracji dokonała dopiero 22 kwietnia 2004 r., składając w urzędzie skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne NIP i VAT-R/AKC/R informujące o zmianie siedziby i właściwości miejscowej urzędu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00