Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. I FSK 2019/09
Brak faktycznego wywozu towaru za granicę skutkuje utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki 0% podatku VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 9 września 2009 r., sygn. akt I SA/Bk 275/09 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 września 2009 r., sygn. akt I SA/Bk 275/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 kwietnia 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2003 r.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że podstawą wydanych w sprawie decyzji było stwierdzenie, że w rozliczeniach podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 2003 r. skarżący bezpodstawnie zadeklarował preferencyjną stawkę 0% do sprzedaży towarów dokonanej na rzecz osób fizycznych niemających stałego miejsca zamieszkania na terytorium RP, udokumentowanej dokumentami TAX FREE. Zakwestionowane dokumenty TAX FREE nie spełniały jednego z ustawowych wymogów, tj. wywóz towarów ujętych w tych dokumentach nie został potwierdzony przez graniczny urząd celny. Na dokumentach tych znajdują się odciski stempli wskazujące, że przedmiotowy towar został wywieziony za granicę RP przez przejścia graniczne, jednak zdaniem organów skarbowych w toku postępowania kontrolnego stwierdzono, że odciski te nie są autentyczne.