Wyrok NSA z dnia 23 września 2010 r., sygn. I FSK 927/09
Pozbawienie podatnika prawa do odliczenia podatku nie może wynikać z regulacji podustawowych normujących jedynie techniczne (formalne) aspekty wystawiania faktur (faktur korygujących).
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 3283/08 w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz T. S.A. z siedzibą w L. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 3 marca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 3283/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi T. SA z/s w L. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 21 sierpnia 2008r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług stwierdzając, że nie może ona być wykonana w całości oraz zasądził na rzecz skarżącej spółki koszty postępowania sądowego.
1.2. Sąd podał, że wnioskiem z 18 lipca 2008 r. spółka zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania art. 86 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 3a w zw. z art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: "u.p.t.u.").
Przedstawiając stan faktyczny Spółka wskazała, że 30 stycznia 2007 r. dokonała rejestracji dla celów polskiego podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności spółki na terytorium Polski jest dostawa towarów na rzecz podmiotu z siedzibą w Polsce. Sprzedawane towary są przez spółkę nabywane na terytorium Polski - od podmiotu z siedzibą w Niemczech. Pierwsze transakcje sprzedaży na terytorium Polski miały miejsce w listopadzie 2006 r. Pomimo tego, że w dniu dokonania transakcji spółka nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT, odprowadziła należny z tytułu dokonania tych transakcji podatek. Transakcje sprzedaży miały miejsce również w grudniu 2006 r. i w styczniu 2007 r. przed datą, w której spółka dokonała rejestracji i zostały one również opodatkowane, a należny podatek został przez spółkę rozliczony. Towary będące przedmiotem sprzedaży były nabywane począwszy od listopada 2006 r. Wszystkie zakupy miały związek ze sprzedażą opodatkowaną VAT.