Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 września 2010 r., sygn. II FSK 685/09

Miesięczny termin na zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych określony w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter materialnoprawny, bowiem zachowanie tego terminu jest warunkiem skorzystania ze zwolnienia, a samo zwolnienie jest instytucją prawa materialnego. Niezgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w przewidzianym przez ustawodawcę terminie powoduje, że podatnik nie może ze zwolnienia skorzystać, co ma wpływ na wymiar podatku, a więc jest to skutek w sferze prawa materialnego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, Sędziowie: NSA Grzegorz Borkowski, WSA del. Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 734/08 w sprawie ze skargi W. G. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 734/08, zapadłym w sprawie ze skargi W. G. (dalej jako Skarżąca), oddalił na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) - dalej jako p.p.s.a. skargę na interpretację Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że Skarżąca wnioskiem z 14 kwietnia 2008 r. wystąpiła do Ministra Finansów w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni przedstawiła następujący stan faktyczny: w dniu 9 lutego 2007 r. zmarła jej matka, sąd rejonowy postanowieniem z dnia 13 kwietnia 2007 r. stwierdził nabycie przez stronę spadku po zmarłej, orzeczenie to uprawomocniło się w dniu 4 maja 2008 r., wnioskodawczyni odebrała je 8 maja 2007 r. W dniu 6 czerwca 2007 r. strona zgłosiła się z postanowieniem Sądu do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego i zapytała pracownika, czy to prawda, że ciążą na niej jakieś obowiązki. Otrzymała druk SD-Z1 do wypełnienia, który złożyła w dniu 8 czerwca 2007 r. uzyskując zapewnienie, że powyższa czynność została dokonana w terminie. W lipcu 2007 r. strona otrzymała do wiadomości pismo urzędu skarbowego, kierowane do właściwego dla miejsca położenia masy spadkowej urzędu skarbowego, przy którym przekazano druk SD-Z1. Następnie, 28 marca 2008 r. otrzymała pismo urzędu skarbowego z 25 marca 2008 r. z prośbą o uzupełnienie zeznania o informację na temat materiałów, z których został wykonany odziedziczony budynek oraz jego wieku. W momencie składania w urzędzie skarbowym wymaganych informacji poinformowano podatniczkę, że będzie musiała zmienić druk złożonego zeznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00