Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2010 r., sygn. I FSK 1097/09

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 lipca 2007 r. pojęcie "niewydanie interpretacji" użyte w art. 14o § 1 Ordynacji podatkowej nie oznacza braku jej doręczenia w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w art. 14d Ordynacji podatkowej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Kr 1477/08 w sprawie ze skargi S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na pisemną indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2) zasądza od S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 1477/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej powoływanej jako P.p.s.a.), uwzględnił skargę S. Sp. z o.o. w K. i uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 2008 r., nr [...].

1.2. W uzasadnieniu Sąd w pierwszej kolejności omówił wniosek o udzielenie interpretacji, w którym strona zadała pytanie, czy udzielenie kilkunastu pożyczek może być uznane za sporadyczną usługę finansową w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej określana jako ustawa o VAT; Sąd nie oznaczył należycie tej ustawy) i czy odsetki od udzielanych pożyczek powinny być uwzględniane przy kalkulacji współczynnika sprzedaży". Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało przy tym, że strona, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie eksploatacji i rewitalizacji terenów poprzemysłowych oraz produkcji i sprzedaży kruszyw hutniczych i skrzepowego złomu żelaza, w latach 2005-2006 udzieliła kilkunastu oprocentowanych pożyczek. Jak zaznaczyła, transakcje te stanowiły jedynie formę zagospodarowania wolnych środków finansowych, nie miały charakteru stałego i dokonywane były na marginesie zasadniczej działalności produkcyjnej. Jej zdaniem zatem usługi te, jako dokonywane sporadycznie, nie powinny być uwzględniane podczas ustalania wartości obrotu, zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00