Wyrok NSA z dnia 19 marca 2010 r., sygn. II FSK 1731/08
Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., rozpoznawane są nie na zasadzie kasowej, lecz na zasadzie memoriałowej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Gruszczyński (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Jan Rudowski, WSA del. Grażyna Nasierowska, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 221/08 w sprawie ze skargi B. K. sp. z o.o. z siedzibą w B. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. wydaną z upoważnienia Ministra Finansów dnia 18 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 27 sierpnia 2007 r. B. K. Sp. z o.o. w B. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając zaistniały stan faktyczny, Spółka podała, że w styczniu 2007 r. zawarła umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem są ciągniki siodłowe i naczepy. Umowy zawarto na 60 miesięcy, liczonych od czasu wydania przedmiotów leasingu do używania, ustalając w nich trzy rodzaje opłat na rzecz finansującego, tj. przygotowawczą opłatę leasingową, ratę leasingową i administracyjną opłatę leasingową. W odniesieniu do przygotowawczej opłaty leasingowej umowy stanowią, że jest ona warunkiem podpisania przez finansującego umowy ze zbywcą i oddania przedmiotu leasingu do używania korzystającemu. Przygotowawcza rata leasingowa jest wynagrodzeniem finansującego za czynności przygotowawcze do wydania przedmiotu leasingu do używania korzystającemu. Dotyczy okresu od dnia podpisania umowy do dnia wydania przedmiotu leasingu do używania.