Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 19 marca 2010 r., sygn. I FSK 177/09
Nawet wyeliminowanie § 50 ust. 4 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z obrotu prawnego nie spowodowałoby, że kwestionowane przez organy podatkowe faktury VAT niezarejestrowanego podatnika dawałyby ich odbiorcom prawo od odliczenia podatku naliczonego. Przepis ten ma charakter jedynie porządkujący.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 1184/07 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2002 roku 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2008 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 kwietnia 2007 r. w przedmiocie od podatków i usług, oddalił skargę.
W uzasadnieniu podał, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia 21 października 2004 r. określającą skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wrzesień 2002 r. Powodem wydania tej decyzji były ustalenia dokonane w trakcie kontroli podatkowej, z których wynika, że A. M. zarówno w ewidencji zakupu, jak i w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2002 r. uwzględniła do rozliczenia m.in. podatek naliczony, wynikający z faktur zakupu usług marketingowych, wystawionych przez firmę "T." K. K. z siedzibą w R., która to firma nie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług, przed wystawieniem wskazanych faktur. Powyższe stało się przyczyną zakwestionowania przez organ pierwszej instancji obniżenia podatku należnego. Organ ustalił, że zgłoszenia rejestracyjnego K. K. dokonał dopiero w dniu 13 marca 2003 r., wskazując jednocześnie miesiąc złożenia pierwszej deklaracji VAT-7, tj. sierpień 2002 r. Od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. A. M. złożyła odwołanie, w którym zarzuciła organowi pierwszej instancji naruszenie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Dyrektor Izby Skarbowej w K. nie uznał zarzutów odwołania za zasadne i stwierdził, że zgodnie z wcześniej wymienionym przepisem ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot określonych w fakturach. Skoro zatem K. K. do dnia 13 marca 2003 r. nie był uprawniony do wystawiania faktur VAT, to nie ma możliwości traktowania ich jako podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right