Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2010 r., sygn. I FSK 1714/08
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną, lecz takie udokumentowanie lub jego brak nie mają decydującego znaczenia dla możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu tego nabycia bowiem żaden przepis prawa nie uzależnia powstania i realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od sporządzenia takiej faktury.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Lu 377/07 w sprawie ze skargi P. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 12 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: III, V, VII, IX, X i XII 2005 r., oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz P. G. kwotę 1566 (jeden tysiąc pięćset sześćdziesiąt sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 maja 2008r. o sygn. I SA/Lu 377/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę P. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 12 lutego 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: III, V, VII, IX, X i XII 2005 r. oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego.
I. Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał na następujący przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
Po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. z dnia 7 listopada 2006 r. określającej P. G. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za marzec, maj, lipiec, październik i grudzień 2005 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za wrzesień 2005 r. i ustalającej dodatkowe zobowiązanie w tym podatku za marzec, maj, lipiec, wrzesień i grudzień 2005 r., decyzją z dnia 12 lutego 2007 r. , Dyrektor Izby Skarbowej w L. uchylił decyzję organu I instancji w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące marzec, maj, lipiec, wrzesień i grudzień 2005r. i w tym zakresie umorzył postępowanie w sprawie, zaś w pozostałym zakresie utrzymał w mocy skarżone rozstrzygnięcie.