Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2010 r., sygn. II FSK 1338/08
Sama sprzedaż "pierwotnych" zielonych certyfikatów, potwierdzających wytworzenie przez podatnika zielonej energii nie może być kwalifikowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. Sprzedaż certyfikatów ma na celu realizację dodatkowej ich funkcji, czyli uzyskanie premii ekologicznej dla wytwórcy tej energii lub - jak podał podatnik - zrekompensowanie kosztów jej wytworzenia (sama zielona energia jest sprzedawana po cenach energii konwencjonalnej). Trzeba ją wobec tego odróżnić od zawodowego obrotu świadectwami pochodzenia. Nie jest to także działalność wytwórcza, gdyż producent zielonej energii nie wytwarza certyfikatu, lecz otrzymuje go od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Gruszczyński (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stefan Babiarz, WSA del. Dariusz Skupień, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 kwietnia 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1852/07 w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 8 listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2) zasądza od J. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I SA/Wr 1852/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił, wskutek skargi J. W., decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 8 listopada 2007 r. i poprzedzające ją postanowienie organu I instancji.
Z przyjętego przez Sąd stanu sprawy wynika, że podatnik, który jest wspólnikiem spółki cywilnej Elektrownia Wodna D., wystąpił o interpretację podatkową. We wniosku podał, iż spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży energii elektrycznej, produkowanej w odnawialnym źródle. Wytworzenie energii wiąże się z uzyskaniem pierwotnych świadectw jej pochodzenia, tzw. zielonych certyfikatów, które wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek wytwórcy. Świadectwo zawiera m. in. nazwę i adres wytwórcy, lokalizację i moc źródła, ilość wytworzonej energii oraz określenie czasu jej wytworzenia. Energia wytworzona w odnawialnym źródle jest obligatoryjnie nabywana przez zakłady energetyczne po cenie "zwykłej" energii. Koszty wytworzenia zielonej energii są rekompensowane poprzez sprzedaż, na Giełdzie Towarowej Energii, zielonych certyfikatów podmiotom zainteresowanym otrzymaniem poświadczenia zakupu określonej ilości takiej energii (w razie braku poświadczenia dane podmioty są obowiązane uiścić opłatę zastępczą).