Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. II FSK 1264/08
Umowa leasingu zawarta z osobą, która nie jest przedsiębiorcą, nie stanowi leasingu finansowego i nie uprawnia do amortyzacji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Nowak (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 września 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 842/07 w sprawie ze skargi E. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 26 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. S.A. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 27 września 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 842/07, wydanym na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę E. S.A. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z 26 stycznia 2007 r. Nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Z uzasadnienia wyroku wynikało, że wnioskiem z 9 grudnia 2005 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie, w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W piśmie przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka planuje zawierać umowy leasingu konsumenckiego z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Na podstawie umowy korzystający będzie miał prawo do używania przedmiotu leasingu (rzeczy ruchomej) stanowiącego własność E. Umowa leasingu konsumenckiego będzie zawarta na czas oznaczony, a suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o podatek od towarów i usług, będzie odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto w umowie zawarte będzie postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający. Po zakończeniu umowy, korzystający będzie miał prawo do nabycia przedmiotu leasingu po cenie znacznie odbiegającej od ceny rynkowej. E. nie będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych przedmiotu leasingu. W ocenie Spółki umowa leasingu konsumenckiego może być kwalifikowana jako umowa leasingu finansowego w rozumieniu art. 17f u.p.d.o.p.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right