Wyrok NSA z dnia 28 maja 2009 r., sygn. I OSK 961/08
Odwołanie funkcjonariusza celnego ze stanowiska kierowniczego i wyznaczenie mu miejsca pełnienia służby po dowłaniu nie należą do spraw wymienionych w art. 81 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Protokolant Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 marca 2008 r. sygn. akt III SA/Kr 8/08 w sprawie ze skargi A.J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie zmiany aktu mianowania 1. uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej decyzji Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [...] września 2007r. nr [...] i w tym zakresie umarza postępowanie przed Sądem pierwszej instancji, 2. oddala skargę kasacyjną w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 marca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, rozpoznając skargę A. J., uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z [...] listopada 2007 r. nr [...] oraz dwie decyzje tego organu z [...] września 2007 r., jedną o numerze [...] i drugą o numerze [...], a także orzekł, iż wymienione decyzje nie mogą być wykonane i zasądził od Dyrektora Izby Celnej w Krakowie na rzecz skarżącej 257 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadniając wyrok Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy.
Dyrektor Izby Celnej w Krakowie, działając z upoważnienia Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dniem 1 czerwca 2000 r. mianował skarżącą A. J. do służby stałej w Urzędzie Celnym w Krakowie na stanowisku Naczelnika Działu. W dniu 28 maja 2002 r. Dyrektor Izby Celnej dokonał zmiany do aktu mianowania przenosząc skarżącą z dniem 1 maja 2002 r. na stanowisko eksperta celnego w Izbie Celnej w Krakowie. Jednocześnie pismem z dnia 28 maja 2002 r. zlecono skarżącej wykonywanie przez okres 6 miesięcy obowiązków Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia. Następnie zmianą do aktu mianowania z dnia 15 lipca 2003 r. skarżąca została awansowana przez Dyrektora Izby Celnej w Krakowie na stanowisko Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia w Izbie Celnej w Krakowie.