Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2009 r., sygn. II OSK 717/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędzia NSA Anna Żak (spr.) Protokolant Andżelika Nycz po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wr 131/07 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] stycznia 2007 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 lutego 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie sygn. akt III SA/Wr 131/07, po rozpoznaniu skargi M. W. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania z miejsca pobytu stałego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Oleśnicy z dnia [...] grudnia 2006 r.

W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że w/w decyzją Wojewoda Dolnośląski utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Oleśnicy o odmowie wymeldowania M. W. z lokalu położonego w Oleśnicy przy ul. [...]. W decyzji tej organ odwoławczy wyjaśnił, że postępowanie w sprawie wymeldowania M. W. wszczęte zostało na wniosek jego byłej żony M. W. - będącej jednocześnie współnajemczynią spornego lokalu, która twierdziła, że były mąż nie mieszka faktycznie w miejscu pobytu stałego od 1998 r., odwiedza ją jedynie sporadycznie, nagannie się przy tym w stosunku do niej zachowując. M. W. zaprzeczył twierdzeniom wnioskodawczyni, podnosząc, że w miejscu zameldowania przebywa nieprzerwanie od 33 lat, a w wyroku orzekającym rozwód rozstrzygnięta została również kwestia wspólnego zamieszkiwania stron w przedmiotowym lokalu. Wskazał także, że to M. W. utrudniała jemu zamieszkiwanie, co potwierdzone zostało w wyroku Sądu Rejonowego w Oleśnicy z dnia 28 września 1995 r. sygn. akt K 382/95. Z kolei wnioskodawczyni wywodziła, że były mąż wyprowadził się z mieszkania przy ulicy [...] w 1998 r., natomiast w lokalu tym rzeczywiście jeden z pokoi zajęty jest należącymi do niego rzeczami. Nadto przyznała, że uczestnik często do mieszkania przychodzi, jednak nigdy nie nocuje, bowiem swoje sprawy życiowe skoncentrował w mieszkaniu zajmowanym wspólnie z obecną żoną. Wojewoda wyjaśnił, że Komenda Powiatowa w Oleśnicy poinformowała, że M. W. nie zamieszkuje w lokalu przy ulicy [...] od 1999 r., choć kilka razy w miesiącu odwiedza byłą żonę. W piśmie wskazano, że faktycznym miejscem w którym stale strona przebywa jest mieszkanie obecnej żony, przy ulicy [...] w Oleśnicy. Ponadto z informacji uzyskanej od Spółdzielni Mieszkaniowej [...] wynika, że na podstawie wywiadu przeprowadzonego z lokatorami budynku przy ulicy [...] ustalono, że M. W. jest często widywany w miejscu zameldowania, przy czym lokator mieszkania nr 3 - G. O. oświadczyła, że pomimo, iż przychodzi on często do przedmiotowego lokalu, to faktycznie na stałe przebywa w mieszkaniu przy ulicy [...] w O.. W czasie przesłuchania przed organami meldunkowymi M. W. zakwestionował zgromadzone informacje wskazując, że G. O. kłamała, a dzielnicowy przeprowadzając wywiad ograniczył się do rozmowy z M. W., która jest stroną przeciwną w postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00