Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2009 r., sygn. II OSK 535/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Rzążewska Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. i G. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 października 2007 r. sygn. akt II SA/Po 99/07 w sprawie ze skargi A. i G. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 października 2007 r. (sygn. akt II SA/Po 99/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A. P. i G. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] grudnia 2006 r., utrzymujące w mocy postanowienie Starosty Pilskiego z dnia [...] grudnia 2005 r. o uzgodnieniu warunków zabudowy dla przedsięwzięcia I. W. i A. U. polegającego na budowie dwóch elektrowni wiatrowych we wsi S. na działkach nr [...] i [...] pod warunkiem bezwzględnego zachowania warunków określających dopuszczalny poziom hałasu i efektu cienia.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Postanowienie Starosty Pilskiego z dnia [...] grudnia 2005 r. uzgadniające warunki zabudowy dla przedsięwzięcia I. W. i A. U. zostało utrzymane w mocy postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] stycznia 2006 r. Na skutek skargi A. P. i G. P. na to postanowienie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 10 sierpnia 2006 r. (sygn. akt II SA/Po 320/06) uchylił je, wskazując, że w dniu 28 lipca 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 maja 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 954), zmieniająca treść art. 46 ustawy - Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z tą zmianą, inwestor musi uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko. Z tym, że uzyskanie takiej decyzji następuje dopiero na etapie postępowania o wydanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 19 ust. w/w ustawy z dnia 18 maja 2005 r., do postępowań w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, wszczętych a niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy, przepisy dotychczasowe stosuje się na wniosek uprawnionego podmiotu. Sąd stwierdził, że w aktach brak było takiego wniosku, w związku z czym zaszły przesłanki do zastosowania przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska w brzmieniu po ich nowelizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00