Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2009 r., sygn. II OSK 356/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj ( spr.) sędzia NSA Anna Żak Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1673/07 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz A. B. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 listopada 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 1673/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu skargi A. B. - uchylił decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2007 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2007 r.; stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził od Komendanta Głównego Policji na rzecz skarżącego A. B. kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż decyzją z dnia [...] kwietnia 2005 r. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 6 i art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t. j. Dz. U. Nr 52 z 2004 r., poz. 525 ze zm.), cofnął A. B. pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej. Organ I instancji wszczął postępowanie administracyjne w dniu 15 września 2006 r. po powzięciu wiadomości, iż A. B. został trzykrotnie skazany prawomocnymi orzeczeniami Sądu za przestępstwo z art. 167 dk.k. oraz za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. Organ uznał, że fakt skazania strony za przestępstwa umyślne skutkuje utratą wiarygodności co do przestrzegania przepisów prawa w przyszłości, również dotyczących pozwolenia na broń. Okoliczność ta pozwala zaliczyć stronę do kategorii osób, co do których istnieje obawa, że mogą użyć broni w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o broni i amunicji. W takiej sytuacji przepis art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy nakłada na organ policji obowiązek cofnięcia pozwolenia na broń. Zdaniem organu okoliczność posiadania właściwych warunków do przechowywania broni i pozytywnej opinii w miejscu zamieszkania oraz w kole łowieckim i PZŁ nie może stanowić o pozostawieniu przedmiotowego uprawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00