Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2009 r., sygn. II OSK 1158/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie sędzia NSA Wojciech Chróścielewski sędzia NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Lu 70/08 w sprawie ze skargi J. H. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie 2. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz J. H. kwotę 397 (słownie: trzysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

II OSK 1158/08

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2008r. sygn. akt II SA/Lu 70/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, zwany dalej WSA lub Sądem I instancji, oddalił skargę J. H. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, zwanego dalej Kierownikiem Urzędu, z dnia [...] listopada 2007r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich.

W uzasadnieniu WSA przedstawił następującą argumentację faktyczną i prawną: J. H. wniósł o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu działalności w Batalionach Chłopskich polegającej na rozprowadzaniu w okresie od października 1943r. do lipca 1944r. konspiracyjnej gazetki "Ziarno". Decyzją z dnia [...] września 2007r. nr [...], utrzymaną w mocy decyzją z dnia [...] listopada 2007r. nr [...], Kierownik Urzędu odmówił przyznania J. H. uprawnień kombatanckich. Organ stwierdził, że wnioskodawca nie wykazał, aby w tym okresie prowadził działalność polegającą na pełnieniu służby w polskich podziemnych oddziałach partyzanckich, która stanowiłaby podstawę do przyznania uprawnień kombatanckich w oparciu o art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach i niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych ( Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz. 371 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Kombatanci - świadkowie A. S. i F. W. potwierdzili jedynie, że wnioskodawca (pseudonim "[...]") ze względu na swój wiek (13-14 lat) pełnił w BCh wyłącznie dorywcze czynności pomocnicze: rozprowadzał czasopismo "Ziarno", rozwoził "meldunki" oraz pilnował bieliznę i rękawice przygotowane dla żołnierzy. Tego typu działania nie stanowiły służby charakteryzującej się podporządkowaniem organizacyjnym i wykonywaniem zadań ściśle określonych dla zajmowanego stanowiska - w rozumieniu wskazanego przepisu. Współpraca z organizacją podziemną nie jest podstawą przyznania uprawnień kombatanckich, gdyż pomoc organizacjom ruchu oporu nie była rozliczana według zasad dyscypliny wojskowej obowiązującej żołnierzy ugrupowań konspiracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00