Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. II OSK 1271/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędzia NSA Teresa Kobylecka /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 23 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Bd 8/08 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2008r. sygn. akt II SA/Bd 8/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę D. K. na decyzję Kujawsko -Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] listopada 2007r., utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] października 2007r., nakazującą D. K. - na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) - rozbiórkę niezakończonego obiektu budowlanego, usytuowanego na działce nr [...] w S. G. gm. D. oraz powiadomienie organu o wykonaniu tegoż obowiązku.

Sąd uznał, że skarga nie może być uwzględniona, ponieważ kontrola zaskarżonej decyzji nie wykazała naruszenia przepisów prawa materialnego, ani przepisów postępowania, które uzasadniałyby jej uwzględnienie i na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargę oddalił.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że organy nadzoru budowlanego ustaliły, iż D. K. w roku 2001 na terenie działki nr [...] rozpoczęła budowę parterowego domku letniskowego o powierzchni zabudowy 48m-, na fundamentach wykonanych przez poprzedniego dzierżawcę działki w 1996r.; obiekt ten do chwili orzekania przez organ nadzoru budowlanego nie został ukończony. Skarżąca nie legitymuje się pozwoleniem na budowę. W aktualnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z dnia 30 czerwca 2003r., zatwierdzonym uchwałą NR VI/71/2003 Rady Gminy w Dobrczu (Dz.Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego Nr 127, poz. 1801) działka nr 148/3 przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W tej sytuacji organ odwoławczy uznał, że budowa domku letniskowego jest sprzeczna z ustaleniami planu, a tym samym nie istnieją okoliczności wskazane w art. 48 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego, pozwalające na ewentualne zalegalizowanie powstałej samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00