Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 października 2009 r., sygn. II OSK 1630/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz /spr./ Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 22 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 lipca 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 440/08 w sprawie ze skargi E.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzewa oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 16 lipca 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 440/08 oddalił skargę E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] marca 2008 r. wydaną w sprawie kary pieniężnej za usunięcie drzewa.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Burmistrz Miasta Trzebini decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. orzekł o wymierzeniu E. S. kary pieniężnej w wysokości 39.612,37 zł za usunięcie bez wymaganego zezwolenia 1 szt. drzewa liściastego gatunku lipa rosnącego na jej posesji nr [...] przy ul. [...] w Trzebini.

Organ podał, że decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. zezwolono E. S. na usunięcie świerka o dwóch pniach, a następnie uzyskano anonimową informację, że z wskazanej posesji usunięto drzewo liściaste - lipę. W oparciu o oględziny, w których uczestniczyła E. S. oraz pracownicy Urzędu Miasta w Trzebini ustalono, że usunięcia lipy dokonała E. S. w październiku 2007 r. Kłoda drzewa nie została zachowana, a ścięcie nastąpiło na wysokości 73 cm. Na tej podstawie, zgodnie z obowiązującymi przepisami obliczono obwód drzewa na wysokości 130 cm, który pomniejszony o 10% stanowił podstawę do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej przy zastosowaniu stawek określonych przepisami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00