Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2009 r., sygn. II GSK 976/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędziowie NSA Jan Bała Kazimierz Brzeziński Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. Ł., W. S., A. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 lutego 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1333/07 w sprawie ze skargi M. Ł., W. S., A. O. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 lutego 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę M. Ł., W. Sz., M. K. i A. O. (zwanych dalej uprawnionymi z patentu) na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr Sp. [...] i [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek nr [...] w części dotyczącej sposobu.

Sąd I instancji oparł się na następujących ustaleniach faktycznych. Decyzją z dnia [...] października 1995 r. Urząd Patentowy udzielił na rzecz czterech wnioskodawców, tj. W. S., M. K., A. O. i M. Ł. patentu nr [...] pt. "Sposób wykonywania stalowych kul miażdżących dla młynów kulowych i przyrząd do wykonywania stalowych kul miażdżących dla młynów kulowych" z pierwszeństwem od dnia [...] sierpnia 1992 r. W zastrzeżeniach patentowych wykazano, że przedmiotem patentu są:

1. Sposób wykonania stalowych kul miażdżących dla młynów kulowych przez kształtowanie wielooperacyjne znamienny tym, że wyjściowy materiał w postaci złomowanej szyny kolejowej jest w pierwszej operacji w przyrządzie poddany odcięciu lub odpaleniu główki szyny na wysokości 50 mm, po czym otrzymany półprodukt w drugiej operacji poddaje się usunięciu zadziorów i cięciu na odcinki do 6 m, w trzeciej operacji przy podgrzaniu do temperatury 400-500 stopni C półprodukt jest cięty na odcinki wsadowe z zachowaniem naddatków określonych wagowo w zależności od wielkości kul, po czym odcinki wsadowe w czwartej operacji poddaje się kuciu matrycowemu w temperaturze nie mniejszej niż 950 stopni C, przy czym czas grzania wynosi 20-25 min, a czas kucia 1 sek., z kolei kule poddaje się znanemu hartowaniu i sezonowaniu do osiągnięcia twardości min 60 HRC.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00