Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2009 r., sygn. II GSK 812/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędziowie NSA Tadeusz Cysek Maria Myślińska Protokolant Agnieszka Warso po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. B. "A." Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O . z dnia 16 maja 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 65/08 w sprawie ze skargi P. B. "A." Spółki z o.o. w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 maja 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. w sprawie o sygn. akt II SA/Ol 65/08 oddalił skargę P. B. "A" Sp. z o.o. w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie kary za zajęcie pasa drogowego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. Prezydent Miasta O. nałożył na P. B. "A." Spółka z o.o. w O. karę pieniężną w kwocie 12.742,90 zł za zajęcie bez zezwolenia pasa drogowego ulicy W. w O. poprzez umieszczenie reklam o treści "SPRZEDAŻ MIESZKAŃ", "PRODUKCJA KONSTRUKCJI STALOWYCH" ORAZ "WYNAJEM SPRZĘTU BUDOWLANEGO" w okresie od dnia 22 maja do dnia 12 września 2006 r.

Od powyższej decyzji odwołanie wniosło P. B. "A." Sp. z o.o. z siedzibą w O.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. utrzymało w mocy w całości decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wskazano, iż zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, za niedotrzymanie warunków określonych w zezwoleniu na zajęcie pasa drogowego lub zajęcie pasa bez zezwolenia pobiera się kary pieniężne. Sformułowanie "pobiera się" oznacza, że organ ma obowiązek pobrać karę pieniężną w przypadku stwierdzenia stanu faktycznego wymienionego w tym przepisie. Powód zajęcia pasa drogowego jest przy tym w zasadzie obojętny. Oprócz przypadków określonych w art. 40 ust. 14 ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115) nie przewiduje, bowiem żadnych innych zwolnień od opłat i kar pieniężnych za zajęcie pasa drogowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00