Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. II GSK 620/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Jerzy Sulimierski Protokolant Ewa Babik po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 grudnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 492/07 w sprawie ze skargi D. Związku Piłki Nożnej we W. na postanowienie Ministra Sportu z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie zawieszenia władz związku oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 492/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W oddalił skargę D ZPN z siedzibą we W na postanowienie Ministra Sportu z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie zawieszenia władz związku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie sprawy.

Minister Sportu, działając na podstawie przepisu art. 23 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. z 2005 r. Nr 155, poz. 1298 ze zm.), w dniu 11 września 2006 r. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie zawieszenia w czynnościach władz PZPN i wyznaczenia kuratora do czasu wyboru nowych władz.

Wnioskiem z dnia 25 września 2006 r. D. ZPN, powołując się na art. 31 § 1 pkt 2 k.p.a. w zw. z art. 28 k.p.a., zgłosił swój udział w powyższym postępowaniu. W uzasadnieniu wskazał, że jest organizacją społeczną zgodnie z normą art. 5 § 2 pkt 5 k.p.a., zaś jego udział, jako organizacji społecznej, w przedmiotowym postępowaniu w sprawie zawieszenia członków władz PZPN uzasadniają nie tylko cele statutowe, ale także interes społeczny, aby nie dochodziło do nieuzasadnionych interwencji Państwa w funkcjonowanie organizacji samorządowych. D. ZPN wywiódł ponadto, że posiada interes prawny uzasadniający jego status strony omawianego postępowania, w rozumieniu art. 28 k.p.a. Związek wskazał, iż interes prawny znajduje swoje oparcie w przepisach ustawy o stowarzyszeniach, a w szczególności w jej art. 2 ust. 1 i 2, w ustawie o sporcie kwalifikowanym, w szczególności w art. 12 tej ustawy, a także w przepisach statutu PZPN, w szczególności § 17, § 18, § 27 i innych unormowaniach tego statutu. Strona podkreśliła, iż jako członek PZPN, na podstawie ww. norm prawnych, posiada gwarantowane prawa do decydowania o sprawach PZPN i wypowiadania się o polskiej piłce nożnej na zasadach przewidzianych w statucie. W ocenie Związku rozstrzygnięcie, które zapadnie w przedmiotowym postępowaniu wywierać będzie bezpośredni skutek dla jego sytuacji w zakresie możliwości realizowania jego praw materialnych. Wskazał również, że ma zobiektywizowaną, realnie istniejącą potrzebę ochrony prawnej interesu o charakterze osobistym, gdyż rozstrzygnięcie, które zapadnie będzie mieć wpływ na sytuację D. ZPN w zakresie pozycji materialno-prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00