Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 września 2009 r., sygn. I GSK 570/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska NSA Cezary Pryca (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 2 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. P. - PHU T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 15 listopada 2007 r. sygn. akt III SA/Po 433/07 w sprawie ze skargi E. P. - PHU T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług po wznowieniu postępowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 15 listopada 2007 r. o sygn. akt II SA/Po 433/07 oddalił skargę E. P. prowadzącej działalność pod nazwą "E. P. - P.H.U. T." z siedzibą w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług po wznowieniu postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Na podstawie dokumentu SAD nr OBR [...] firma "E. P. - P.H.U. T.", dalej skarżąca, zgłosiła w dniu 26 sierpnia 2002 r. do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci naczepy marki KOEGEL SNCO 24 o numerze nadwozia [...] sprowadzony z Niemiec i zastosowała obniżoną (preferencyjną) stawkę celną, obowiązującą dla towarów pochodzących z Unii Europejskiej.

Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzją z dnia [...] sierpnia 2002 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i obliczył kwotę podatku od towaru i usług. Po zwolnieniu towaru Naczelnik Urzędu Celnego w G. przeprowadził kontrolę dokumentacji przedsiębiorcy i stwierdził, że deklaracja dotycząca sprowadzonej naczepy, wystawiona przez eksportera - niemiecką spółkę S. - A., L. & H. GmbH na fakturze nr [...] z dnia 7 sierpnia 2002 r. nie stanowi prawidłowego dowodu pochodzenia towaru z Unii Europejskiej w rozumieniu Protokołu nr 4 Układu Europejskiego z dnia 27 czerwca 1997 r. zawartego pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Unią Europejską ( Dz. U. Nr 104. poz. 662 ze zm.) i postanowieniem z dnia [...] marca 2003 r. wznowił z urzędu postępowanie celne. Pismem z dnia [...] października 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. zwrócił się do władz celnych Republiki Federalnej Niemiec o weryfikację deklaracji i w związku z tym faktem zawiesił postępowanie w sprawie. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego niemiecki organ celny w piśmie z dnia [..] czerwca 2006 r. o numerze Z [...] poinformował polskie władze celne, że nie może potwierdzić preferencyjnego pochodzenia towaru, gdyż numer upoważnionego eksportera widniejący na wspomnianej fakturze tj. spółki S. - A., L. & H. GmbH nie stanowi numeru upoważnionego eksportera w rozumieniu przepisów Protokołu nr 4 Układu Europejskiego. W momencie wywozu towaru z niemieckiego obszaru celnego spółka ta nie posiadała bowiem zezwolenia władz niemieckich przyznającego jej status "upoważnionego eksportera" w rozumieniu art. 22 Protokołu nr 4 Układu Europejskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00