Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. II GSK 166/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędziowie Stanisław Gronowski NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 18 listopada 2008 r. sygn. akt III SA/Wr 14/08 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 18 listopada 2008 r. oddalił skargę A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu 17 lipca 2007 r., w miejscowości B., funkcjonariusze policji dokonali - przy udziale funkcjonariuszy celnych - kontroli samochodu ciężarowego marki Mitsubishi o numerze rejestracyjnym [...]. Ustalono, że właścicielem tego pojazdu jest A. P., natomiast w momencie zatrzymania, samochodem kierował A. S. Kontrola wykazała przewóz nagrzewnicy olejowej (w urządzeniu tym ujawniono dodatkowo papierosy przewożone bez znaku akcyzy). Według oświadczenia kierowcy, podjął się on przewiezienia tego towaru na zlecenie nieznanego mu mężczyzny, za co miał otrzymać wynagrodzenie w kwocie 150 zł. Usługę wykonywał pojazdem, który został mu użyczony przez kolegę, którego jednak nie informował o celu, w jakim samochód miał być wykorzystany. Kierowca nie okazał i nie posiadał w momencie kontroli wypisu z licencji uprawniającej do wykonywania transportu drogowego. Nie dysponował też dokumentem potwierdzającym spełnienie innych wymogów określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, dalej: u.t.d.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00