Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. II FSK 966/08
W sytuacji i w przypadku wystawienia przez wierzyciela pięciu jednopozycyjnych tytułów wykonawczych, doręczonych zobowiązanemu a wszczynających przez to odrębne postępowania egzekucyjne, podstawą prawną do połączenia tych postępowań egzekucyjnych w jedno postępowanie mógł stanowić tylko art. 62 Kodeksu postępowania administracyjnego w zw. z art. 18 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.).
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 26 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Go 249/07 w sprawie ze skargi R. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 12 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Go 249/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił zaskarżone postanowienie, określił, że nie może być ono wykonane oraz zasądził od organu odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 357 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. Przedmiotem rozpoznania Sądu była sprawa ze skargi R. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 12 stycznia 2007 r. w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że w stosunku do skarżącego było prowadzone postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego [...] wystawionego w dniu 19 listopada 2002 r. z tytułu podatku zryczałtowanego za 2000 r. i na podstawie tytułów wykonawczych od nr [...] do [...] wystawionych w dniu 27 maja 2002 r., a dotyczących podatku od towarów i usług od września do grudnia 2000 r. W celu zabezpieczenia należności podatkowych organ wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Nowej Soli o wpis hipoteki przymusowej, co do tych należności i w wyniku pozytywnego rozpatrzenia tego wniosku Sąd dokonał wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [...]. Również na wniosek Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. z dnia 26 czerwca 2003 r. postanowieniem z dnia 6 października 2005 r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze dokonał wpisu podatnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Celem zaspokojenia należności podatkowych organ egzekucyjny stosował środki egzekucyjne w postaci zajęcia wynagrodzenia za pracę skarżącego, zajęcia rachunku bankowego, które okazały się bezskuteczne. W dniu 11 sierpnia 2006 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności pieniężnej, która częściowo zaspokoiła powstałe koszty egzekucyjne. Z prowadzonego postępowania wynika, że skarżący nie prowadzi działalności gospodarczej, nie pracuje, nie pobiera zasiłku, pozostaje na utrzymaniu rodziny i nie posiada stałego źródła dochodów. Nie posiada żadnych ruchomości podlegających egzekucji, w tym pojazdów mechanicznych, czy też innych praw majątkowych. Zamieszkuje wraz z żoną w mieszkaniu własnościowym, które jest przedmiotem wspólności majątkowej małżeńskiej. Wobec powyższego organ podatkowy uznając, że w postępowaniu egzekucyjnym nie można uzyskać kwoty wyższej niż wydatki egzekucyjne na podstawie art. 59 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.) - zwanej dalej u.p.e.a., umorzył postępowanie.