Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 463/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych Z. T. od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 października 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 592/07, III SA/Gl 593/07, III SA/Gl 594/07, III SA/Gl 595/07 w sprawach ze skarg Z. T. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 25 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości w podatku od towarów i usług oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

I FSK 463/08

Uzasadnienie

Zaskarżonymi do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrokami z dnia 25 października 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 592/07, SA/Gl 593/07, SA/Gl 594/07, SA/Gl 595/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargi Z. T. na cztery decyzje Dyrektora Izby skarbowej z dnia 25 stycznia 2007 r. odmawiające stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości w podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniach zaskarżonych wyroków Sąd pierwszej instancji wskazał, że spółka cywilna "C.", której wspólnikiem był Z.T. uległa likwidacji z dniem 31 marca 2001 r. Ponieważ przeprowadzona kontrola podatkowa ujawniła nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2000 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. czterema decyzjami z 15 października 2004 r. określił zlikwidowanej Spółce należne zobowiązania w podatku od towarów i usług za te miesiące. Decyzje te zostały utrzymane w mocy przez Dyrektora Izby Skarbowej w K. czterema decyzjami z 19 stycznia 2005 r.

Pismem z 14 grudnia 2004 r. organ egzekucyjny poinformował organ podatkowy o braku możliwości dokonania skutecznej egzekucji w stosunku do Spółki. W tym stanie rzeczy organ uznał, że wystąpiły przesłanki do orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej Z. T. jako byłego wspólnika spółki cywilnej "C.", za zaległości podatkowe tej społki, który stosownie do art. 107 § 2 pkt 2 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) w dalszej części uzasadnienia powoływanej jako O.p., odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki, odsetki za zwłokę od tej zaległości oraz za koszty postępowania egzekucyjnego. Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. wszczął z urzędu postępowanie w celu przeniesienia odpowiedzialności podatkowej na Z. Tr., wspólnika zlikwidowanej spółki cywilnej "C." za zaległości podatkowe tej spółki odsetki od tych zaległości oraz koszty egzekucyjne. Tego samego dnia wszczęto również takie postępowanie w stosunku do drugiego byłego wspólnika A. H. Czterema decyzjami z dnia 11 marca 2005 r. organ pierwszej instancji orzekł o odpowiedzialności Z. T. za zaległości Spółki w podatku od towarów i usług za miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień i października 2000 r., odsetki od tych zaległości oraz koszty postępowania egzekucyjnego. Decyzjami z tego samego dnia orzeczono o solidarnej odpowiedzialności A. H. jako osoby trzeciej za te same zaległości podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00