Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. II FSK 1525/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Antoni Hanusz, NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "W." sp. z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1550/05 w sprawie ze skargi W." sp. z o. o. w K. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 9 września 2005 r. nr [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. i 2004 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 czerwca 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę W. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 9 września 2005r. określającą podatnikowi wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 i 2004 rok.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym:

Decyzjami z dnia 4 maja 2005 r. Prezydent Miasta K., określił podatniczce wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2003, 2004. W uzasadnieniach decyzji wskazał, że w wyniku kontroli stwierdzono, iż w 2003 i 2004 roku posiadała ona nieruchomości położone na terenie K.przy ul. B. J., M. nr [...] oraz M. nr [...], które wynajęte były P. S. B., jednak faktycznie szkoła ta nie prowadziła tam działalności. Z tego względu nie można było uznać tych obiektów za zajęte na działalność oświatową, a zatem w zakresie tych obiektów Spółka nie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Na powyższe decyzje podatniczka wniosła odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K., domagając się ich uchylenia w całości. W szczególności zarzucając wadliwą interpretację art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 ze zm. dalej: "u.p.o.l.") Jej zdaniem szkoła lub placówka istnieje tak długo jak, jak długo jest wpisana do stosownego rejestru, i funkcjonuje, także wtedy gdy aktualnie zajęcia lekcyjne nie są prowadzone. W związku z powyższym w całym okresie, objętym decyzjami szkoła korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00