Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. II FSK 1534/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Antoni Hanusz, NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1765/06 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 czerwca 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 września 2006 r. określającą podatnikowi wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 rok.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym przez organy podatkowe i przyjętym przez Sąd.

W toku kontroli skarbowej prowadzonej przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie stwierdzono, że podatnik w 2000 roku wliczył w ciężar kosztów prowadzonej przez siebie firmy "M." Fabryka Mebli wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Firma ta została wpisana do ewidencji działalności gospodarczej w dniu 26 czerwca 2000 roku. W dniu 13 lipca 2000 roku sporządzony został spis z natury, w którym wykazano wyroby gotowe oraz materiały na łączną kwotę 357.169,95 złotych, bez udokumentowania źródła ich pochodzenia. Jednocześnie skarżący od lipca do grudnia 2000 roku jako jedyny udziałowiec (wspólnik) P. P.-H. "M." Spółki z o.o. zajmował się sprawami majątkowymi spółki. Z tego tytułu faktycznie przejął i wykorzystał do prowadzenia własnej działalności gospodarczej materiały, półprodukty i wyroby gotowe, a także maszyny i urządzenia o łącznej wartości 1.020.764,27 złotych. Za czy ten został skazany prawomocnym wyrokiem karnym Sądu Okręgowego w Krakowie. Z orzeczenia tego wynika, że przedmiotowe składniki majątkowe przejęte zostały w sposób przestępczy. Podatnik nie poniósł wiec wydatków związanych z nabyciem składników majątkowych wprowadzonych do swojej firmy remanentem początkowym. Z tego względu ich wartość nie może stanowić dla niego kosztów uzyskania przychodów. Również bezpodstawne były dokonane przez niego odpisy z tytułu zużycia obcych środków trwałych, którymi posługiwał się w działalności gospodarczej, wprowadzając je w drodze przestępstwa do ewidencji środków trwałych i wyposażenia jako własne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00