Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 283/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Małgorzata Długosz - Szyjko, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 października 2007 r., sygn. akt I SA/Po 1092/07 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 20 kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do marca i od maja do października 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 9 października 2007 r., sygn. akt I SA/Po 1092/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 20 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do marca 2004 r. i od maja do października 2004 r.
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.
1.3. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 18 stycznia 2007 r. nr [...].
Organ I instancji w uzasadnieniu decyzji wskazał, że w wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego ustalono, iż w poszczególnych miesiącach roku 2004 r. podatnik dokonywał zakupu oleju napędowego od Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "M." M. Z. Organ wskazał, iż w trakcie postępowania kontrolnego (nr ...) prowadzonego wobec M. Z., w wyniku którego wydano decyzję w podatku VAT nr [...] z dnia 14 września 2006 r., stwierdzono m.in. w oparciu o zeznania M. Z. złożone w charakterze strony, że był on ogniwem w łańcuszku firm trudniących się "papierowym" obrotem paliw. Ewidencjonował faktury niedokumentujące faktycznego obrotu towarowego, wystawiając tzw. "puste" faktury na zamówienie, które służyły do zalegalizowania paliwa pochodzącego z niewidomego źródła. Fikcyjne dokumenty wystawiała również konkubina M. Z. - M. B., która potwierdziła, że razem z M. Z. wystawiała za wynagrodzeniem faktury, które nie dokumentowały faktycznej sprzedaży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right