Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 229/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R.T. SA w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 1 października 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1484/05 w sprawie ze skargi R.T. SA w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 21 września 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 października 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1484/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę R. S.A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 21 września 2005 r. w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, iż w przedmiotowej sprawie skarżąca w czerwcu 2004 r. nabyła środek trwały i w związku z tym wystąpiła u niej nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. W okresie od czerwca do września spółka nadwyżkę tą przeniosła do rozliczenia w następnych miesiącach, a w dniu 25 października 2004 r. zawnioskowała o zwrot różnicy między podatkiem należnym a naliczonym w terminie 60 dni od dnia złożenia tego rozliczenia. Ponieważ organy podatkowe w tym terminie dokonały zwrotu jedynie części żądanej kwoty, a konkretnie wykazaną nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, wynikającą z zakupu środka trwałego we wrześniu 2004 r., spółka wystąpiła o wypłatę odsetek z tytułu niedokonania w żądanym terminie zwrotu pozostałej kwoty. W ocenie spółki organy podatkowe powinny były dokonać zwrotu różnicy całości podatku w terminie 60 dni. Sąd I instancji poglądu tego nie podzielił, uznając za prawidłowe stanowisko prezentowane przez organy, zgodnie z którym z art. 87 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako u.p.t.u.) wynika, że termin zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym następuje z reguły w terminie 180 dni, który to termin jest podstawowym terminem zwrotu podatku, a 60-dniowy termin jest terminem wyjątkowym, ograniczonym do przypadków z art. 87 ust. 2 u.p.t.u., podczas gdy w sprawie znajduje zastosowanie art. 87 ust. 3 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00