Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 11/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. SA z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1472/07 w sprawie ze skargi P. SA z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 19 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. SA z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

1. Wyrokiem tym (z dnia 16 października 2007 r., III SA/Wa 1472/07), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. SA z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 19 czerwca 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

2.1. Wymienioną decyzją została utrzymana w mocy decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego z 17 listopada 2006 r., określająca za grudzień 2002 r. kwotę zwrotu podatku na rachunek bankowy i nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc oraz ustalająca dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

2.2. Organ odwoławczy po przywołaniu przepisów art. 21 ust. 2, 2a, 4 i 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 11, poz. 50 ze zm.) uznał, że brak jest podstaw do zaakceptowania poglądu strony, że wadliwość rozliczenia, polegająca na wykazaniu całej, zamiast częściowej, różnicy podatku naliczonego nad należnym jako kwoty zwrotu podatku na rachunek bankowy, należy traktować tylko jako "techniczno-czasowe szczegóły" zwrotu różnicy. Podkreślił, że w sytuacji uregulowania należności zgodnie z art. 21 ust. 2a nadal będzie obowiązywać ograniczenie wynikające z ust. 4 tego artykułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00