Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 82/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. T. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 1245/05 w sprawie ze skargi T. T. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 marca 2005 r., nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2002 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od T. T. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 października 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 1245/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. GmbH na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 marca 2005 r. w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres kwiecień - grudzień 2002 r.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, iż skarżąca, posiadająca siedzibę w Niemczech, w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2001 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podatnikom (Dz. U. Nr 67, poz. 690) złożyła wniosek o zwrot naliczonego podatku od towarów i usług od zakupów dokonanych w Polsce od polskiego podatnika podatku od towarów i usług, za okres od kwietnia do grudnia 2002 r. Spółka organizowała zagraniczne wyjazdy turystyczne, które na terenie Polski sprzedawane były przez spółkę z siedzibą w Polsce. Spółka ta za usługę sprzedaży imprez turystycznych, których organizatorem była skarżąca, pobierała wynagrodzenie w formie prowizji, dokumentując wykonanie usług sprzedaży na rzecz skarżącej fakturami sprzedaży, w których od pobranych prowizji naliczała podatek od towarów i usług według stawki 22%. O zwrot tego podatku wystąpiła skarżąca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00