Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 marca 2009 r., sygn. I FSK 99/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka -Medek, Sędzia WSA del. Ewa Michna (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 sierpnia 2007 r. sygn. akt III SA/GL 1376/06 w sprawie ze skargi W. S.A. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego w podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz W. S.A. w Ł. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.

1. Zaskarżonym skargą kasacyjną wniesioną przez Dyrektora Izby Skarbowej w K., wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2007 r. sygn. akt III SA/GL 1376/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. nr [...] z dnia 4 sierpnia 2006r. w przedmiocie interpretacji podatku od towarów i usług oraz zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 455zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. W motywach zaskarżonego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał na następujący stan faktyczny będący podstawą orzekania.

2. Pismem z dnia 7 września 2005 r. W. S.A. (zwana dalej Spółką), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) zwrócił się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. z wnioskiem o wydanie interpretacji dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług zaklasyfikowanych do reklamy limitowanej, w przypadku przekroczenia limitu skutkującego niemożliwością zaliczenia wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 564 ze zm.). Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że Spółka, prowadząc działalność w zakresie produkcji i handlu, ponosiła również koszty związane z reklamą swoich towarów i reprezentacją firmy. W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004r. znajdował się zapis (art. 25 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zmianami - zwanej dalej "ustawą z 8 stycznia 1993r. o VAT" ), który eliminował zakaz odliczania podatku naliczonego od tej części wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z powodu przekroczeń norm w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Natomiast, w obowiązującej od dnia 1 maja 2004r., ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami - zwanej dalej "ustawą z 11 marca 2004r. o VAT" podobnego zapisu (wyłączającego zakaz odliczania z powodu przekroczeń limitu) nie było. W związku z powyższym Spółka miała wątpliwości czy podlegał odliczeniu podatek naliczony dotyczący tej części wydatków, które nie zmieściły się w limicie. W dalszej części powstawała wątpliwość, w jaki sposób dokonywać rozliczenia zważywszy, że limity te (w podatku dochodowym) liczone są narastająco w stosunku rocznym, a podatek od towarów i usług jest podatkiem rozliczanym - co do zasady - za okresy miesięczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00